"Zabíjení času"

6. února 2018 v 21:53 |  Motivace, či demotivace?
Když tak někdy brouzdám po internetu, hodně často si čtu různé citáty a přemýšlím nad jejich výnamem a hlavou mi letí často stejná myšlenka, má to být pozitivní nebo negativní podpora či motivace?

Existuje tisíce

způsobů, jak zabít čas, ale žádný, jak ho vzkřísit.
- Albert Einstein

Na první pohled demotivující citát. Smutný. O tom jak ztrácíme čas děláním všeho možného bez účelu. Že můžeme dělat smysluplné věci, které neděláme a místo toho třeba sedíme u televize a počítače. Že místo toho, abychom s časem šetřili a snažili se využít všechen, plýtváme jím. První, co mě u toho citátu napadá je mé koukání na seriály místo učení a plnění povinností, po kterých si vždy chci číst knihu, ale nezbyde mi čas. Že svým časem neskutečně plýtvám.
Ale je to vážně o tomhle?
Není náhodou tato věta o tom, že by člověk měl dělat, co ho naplňuje, co si užívá, co má rád? Bingo! Čím víc nad tím uvažuju, tím zřetelněji vidím druhou stranu mince. Vidím smysl člověka nakopnout. Aby dělal, co ho vnitřně uspokojí, co ho donutí si říct: Bylo to parádní a stálo to za to. Nelituju.
Za tím se ale skrývá hodně práce a odhodlání. Odhodlání zbavit se zlozvyků, věcí, které nepotřebujeme, které nás zbytečně zaměstnávají, abychom se mohli soustředit na to, co nás baví, naplňuje, obohacuje. Disciplína. Tvrdost.
Splnit si, co musíme, abychom mohli dělat, co chceme. Hlavně neplýtvat s časem a využít ho naplno.
Sním o tolika věcech, tolik toho chci udělat a stihnout. Proto jsem si vytvořila vlastní mantru: Chci všechno, co není zbytečné, co můžu mít a prožít, co mi pomůže žít.
Stanovila jsem si cíle. Cíle, na které se neskutečně těším, až jich dosáhnu. Cesta bude trnitá, to vím a zažívám ji už teď. Ale život není o tom dosáhnout a dojít do cíle. Je o cestě k onu cíli. A i když je ta cesta neskutečně náročná, člověk by si měl umět najít čas na to, co miluje, co chce dělat, jaký chce být. Nesoustředit se jen na dosažení cíle, ale žít. Na to totiž naprostá většina zapomíná a pak lituje, že neměli víc času, na to, po čem toužili.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
A kam vezmou Vaše myšlenky Vás?