Jánošíkové diery

26. dubna 2018 v 8:14 |  Malá Fatra - "zápisky z dovolené"
Slunce svými paprsky osvěcovalo barevnou podzimní krajinu. A my jsme se obklopeni krásou malofatranské přírody vydali na další část objevování Jánošíkových dier. V divokých a drsných Horných jsme už byli, v Dolných kdysi v zimě také, ale čekala nás krásná procházka Dolnými (opět) a tentokrát i Novými, které mají snad největší půvab.

Trasu jsem začali u hotelu Diery v Terchové. Odtud jsme se přes parkoviště vydali směrem po ušlapané polní cestě směrem na Dolné diery, kterými se k Novým dostaneme. Procházeli jsme půvabnými skalními soutěskami vymletými vodou, potok si zpíval svou píseň. Skály ochlazovaly vzduch jednoho z posledních teplých podzimních dní. Cesta vedla po plošinách z kovu, dřevěných mostcích, žebříkách.
Prošli jsme krásnými Dolnými dierami k rozcestí Podžiar. Odtud jsme se vydali jakoby zpátky, ale mířili jsme si to po žluté nad Dolné diery směrem do Nových. Cesta vedla chladným lesem, stále do kopce, úzkou pěšinkou. Vypadalo to jako nudná cesta lesem, ale nakonec jsme našli krásnou vyhlídku z balvanů ohraničenou kovovým zábradlím. Vyšplhali jsme se nahoru a naskytl se nám přenádherný výhled. Kolem byl les, který zářil barvami, neboť mezi jehličnany zde rostou i listnáče, ovšem největší úžas v nás vyvolaly skály trčící z lesa ven. Tyčí se vysoko a ukazují svou majestátnost.
Po tomto příjemném překvapení jsme pokračovali s mnohem větším nadšením, které se vystupňovalo, když jsme vstoupili do soutěsky vyhloubené přítokem Děrového potoka. Do Nových děr. Čekaly na nás žebříky, plošiny, kovové řetězy. Ale náš respekt si získaly kaskády potoka - čtyři vodopády, někdy překonávající i dva metry spádu půvabným skokem.
Líbilo se nám tam tak moc, že jsme se zatoužili stát zbojníky, jako byl Jánošík, neboť on a jeho družina měli to štěstí, že mohli žít v tak nádherném prostředí.
Touto částí dier jsme se dostali až k rozcestí Ostrvné, které nás napojilo zase na Dolné diery a vrátili jsme se k hotelu Diery stejnou cestou, kterou jsme vyšli.

Celkově jsou Jánošíkové diery komplex skalních soutěsek vyhloubených Dierovým potokem. Mají tři části - Horné, Dolné a Nové diery. Skály tyčící se vám nad hlavou jsou něco majestátního, kaskády potoka, pěšiny vedoucí na žebříky, stezka proložená kovovými řetěžy, to je to pravé dobrodružství. :) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
A kam vezmou Vaše myšlenky Vás?